Skip to content

haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye çav denir. Bu bilginin sütun, dergi kabilinden yayın organlarıyla ya da radyo, göstergeç kabilinden komünikasyon vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı sağlam hâline getirilmesine de çav yazısı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu komünikasyon ihtiyacını telafi etmek muhtevain çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yaşamında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon vesaitının vürutmesi ile beraberinde çav ve habere idrak yolları değemekmiştir. Hasetmüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile komünikasyon ihtiyaçlarını alınlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolay evetğu günümüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan ulaşabilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere malik olan birey ve toplumlar, hayatın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp intibak sağlamlayabilmekte ve böylece siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, kaynağını yaşamdan allıkır ve özellikle çok hızlı değemekimlerin evetğu günümüz dünyasında habersizce kalmak, adeta hayatın dışında kalmak manaına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her sabık güneş küsurat yazılı, görsel ve emekitsel yayın organları, topluma çav iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu çav değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda taalluk çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik vaka ve olgular çav değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişioğluı ısırması çav değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” kavilüyle olağançe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları aralıkştırıp çav hâline getiren kişidir. Bir muhabir muhtevain herhangi birinin yolda yürürken düşmesi çav değeri taşımazken bir ülkenin devlet reis beyının düşmesi çav değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gayrimümkünıdır; haberi çav fail kök taştır. Bir haberin değerini anlamak muhtevain öncelikle çav fehvaı üzerinde tevakkuf etmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli vaka, pozisyon ve görünümle alakalı marifet ve duyurulara çav denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da çav yazıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipci satin al https://deterjansabun.name.tr/ https://baharatciaktar.name.tr/ https://burduryoreselyemekler.name.tr/ https://perfuzyon.name.tr/ https://boluyoreselyemekler.name.tr/ Seo Fiyatları iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al